Cajom Pepparrot siktar mot nya marknader i Europa
Med rötterna djupt förankrade i halländsk jord och blicken riktad mot Europa har Cajom Pepparrot tagit nästa steg i sin tillväxtresa. Genom satsningar på modern svensk produktion och exportkompetens rustar bolaget för att konkurrera på en internationell marknad.
Cajom Pepparrot är ett familjeföretag med anor i Fjärås som arbetat med pepparrotsodling sedan 1929. Under de första 60 åren låg fokus på odling och försäljning av färsk pepparrot till grossister och dagligvaruhandel. När tredje generationen tog över verksamheten under 1990-talet inleddes en ny fas, då började Cajom förädla pepparrotsprodukter och etablerade sig snabbt som en favorit bland svenska kockar, kända för sina kraftfulla och hållbara smaker.
Efter hand breddades sortimentet till att även omfatta ingefära och vid det senaste generationsskiftet 2015 tog företaget ytterligare kliv framåt. Med dagens team har Cajom utvecklats från ett mindre bolag till en växande livsmedelsaktör med kunder inom industri, foodservice och dagligvaruhandel. På tio år har omsättningen ökat från cirka 6 till 30 miljoner kronor.
Historisk export och nya ambitioner
Export är inget nytt för Cajom. Under 1960-talet fanns omkring 350 pepparrotsodlare i Fjärås och svensk pepparrot exporterades till stora delar av Europa, liksom till Israel och USA. Sedan dess har förutsättningarna förändrats, och Sverige är i dag till stor del beroende av import av bland annat pepparrot.
De senaste åren har Cajom dock återigen börjat blicka utanför Sveriges gränser. Efter att ha utsetts till DI Gasell-företag två år i rad, 2022 och 2023, har fokus legat på att skala upp verksamheten.
– Investeringar i maskinpark och certifieringar har skapat förutsättningar för att konkurrera på den europeiska marknaden inom vår tydliga nisch, säger Daniel Boström, vd Cajom Pepparrot AB.
Blicken riktad mot Europa
Strategin har varit att växa stegvis. Först genom de nordiska grannländerna, där logistik och kulturella likheter minskar trösklarna för export. Samtidigt finns en tydlig satsning mot större europeiska marknader.
– Länder som Tyskland, Frankrike och Storbritannien förbrukar enorma volymer av våra kärnprodukter, vilket gör dem väldigt intressanta för oss. Redan i dag har vi enstaka kunder i till exempel Italien, berättar Daniel Boström.
Hållbarhet som konkurrensfördel
Hållbarhet genomsyrar hela Cajoms verksamhet och ses som en självklar del av affären. Ett centralt fokus är att minska matsvinn, bland annat genom att ta tillvara så stor del av råvaran som möjligt och genom att erbjuda produkter med lång hållbarhet.
– För oss är hållbarhet en hygienfaktor i allt vi gör. Samtidigt tror vi att vår kombination av premiumprodukter, modern svensk produktion, certifierade processer och hög leveranssäkerhet är en tydlig konkurrensfördel på den internationella marknaden, säger Daniel Boström.
Stödet och kunskapen vi fått har varit vitala för vår exportsatsning.
Lärdomar och stöd under exportresan
Att satsa på export innebär många nya utmaningar; logistiska, kulturella och legala. För Cajom har det varit en viktig insikt att förstå omfattningen av dessa, och att se expansionen som en långsiktig process.
– Vår exportresa är som en snöboll som sakta rullar nedför backen och växer hela tiden, säger Daniel Boström.
Deltagandet i Exportforum Halland, genom Exportcenter Väst, har spelat en avgörande roll. Under programåret har Cajom fördjupat sina kunskaper inom komplexa exportfrågor, fått ta del av andras erfarenheter och haft tillgång till specialister och rådgivare.
– Stödet och kunskapen vi fått har varit vitala för vår exportsatsning. Det har varit oerhört värdefullt, inte minst genom den professionella modereringen och nätverket som skapats, konstaterar Daniel Boström.
Nästa steg för Cajom Pepparrot
Nu fortsätter Cajoms exportresa. Nya samarbeten i Finland och Norge har fått en bra start, och företaget arbetar intensivt med att uppnå BRC-certifiering – en internationell livsmedelsstandard som öppnar dörrar till fler marknader.
Samtidigt lever nätverket vidare. Tillsammans med andra företag som knutit kontakter via Exportforum Halland planerar Cajom regelbundna träffar för erfarenhetsutbyte.
– Vi ser verkligen fram emot att fortsätta träffas med företagare i Halland och dela lärdomar, säger Daniel Boström.
Är ditt företag redo att expandera internationellt?
Är du i startgroparna för att expandera internationellt, eller har du redan etablerat verksamhet utomlands och vill ta nästa steg? Vi erbjuder kostnadsfria program som kan möta dina behov, oavsett var du befinner dig i exportresan. Från en 45-minuters digital session med expertcoachning till ett strategiskt tillväxtprogram med fokus på export – Exportcenter Väst guidar företag internationellt!
Läs mer här
Bilder, fotograf: Sebastian Petersson.